רציתי כבעל מקצוע לתת את דעתי בנושא מדבקות ציפוי והגנה לרכב. בשנים האחרונות נחשפנו בארץ לטכניקת ציפוי מכוניות בשיטה חדשנית.

מדובר על מדבקות שקופות ו / או צבעוניות העוטפות את חלקי המרכב החיצוניים של הרכב ועל ידי כך מקנות מראה חדש וצעיר יותר ובנוסף מגנות על צבע הרכב מפני שריטות , פתיחת דלתות ופגעים חיצוניים (כגון שלשלת ציפורים וכדומה)

מאחר ורכישת רכב בארץ הינה אחת מהקניות היקרות שעושה הצרכן הישראלי במהלך חייו, מצבה הכללי בבואו למכרה מהווה שיקול חשוב המשפיע על שוויה ולכן כדאי וחשוב שהצרכן ידע מה האפשרויות העומדות בפניו.

חשוב לציין כי כל שריטה או מכה קלה בפחי הציפוי החיצוניים של המכונית (כנפיים, דלתות מכסים, גג המרכב ומגינים / טמבונים) בעיקר בשנותיה הראשונות של המכונית, משפיעים באופן דרמטי על מחירה, וכל תיקון צבע גורם לירידת ערך בגין צביעה לא מקורית ומשרד התחבורה בהחלט נתן את דעתו בנושא. ("ועדת ששון  2013 " – ירידות ערך).

אי לכך בהחלט עניין אותי כבעל מקצוע לראות ולבדוק את הנושא מקרוב. לצורך העניין הוזמנתי לחברת סאן פילם ברמת גן .עבודת הציפוי בהחלט לא פשוטה ואורכת זמן רב. מסתבר שגם עלויות החומר אינן זולות ועלות עטיפת הרכב יכולה להסתכם באלפי שקלים וזאת בהתאם לסוג הרכב, גודלו, ומספר חלקי המרכב אותם רוצים לעטוף.

יתרונות המוצר בולטים מייד – המדבקות חזקות ועמידות. ניתן לשטוף את המכונית ללא כל חשש, לכלוך קשה אינו משפיע, אינו נדבק ואינו פוגע בצבע של המכונית. אבנים קטנות שעפות ממשאיות דוהרות אינן גורמות נזק לצבע ואפילו עשינו ניסוי קטן וניסינו לעשות הדמיה של מכת חניה קלה. חוץ משפשוף קל במדבקה לא ארע דבר. כמובן שהמדבקה איננה חסינה בפני תאונות ואיננה מהווה חיזוק בטיחותי אולם יתרונותיה בולטים מייד וניתן לומר בוודאות שעבודת הציפוי מהווה הגנה מעולה לצבע, לטווח הקצר והארוך.

לעניין המחיר – כפי שציינתי מחיר עבודת הציפוי איננו זול בכלל ומבדיקה שערכתי מסתבר שיש גם רמות שונות של איכות המדבקה בהתאם ליצרן ועל כך יש לתת את הדעת. אולם אם נשווה עלויות ולצורך העניין ניקח לדוגמא רכב בין שנתיים שנפגע משריטה לאורך צידו, ירידת הערך שתגרם לאחר צביעתו , יכולה לעלות בהרבה על שווי עלות ההדבקה וזה לפני שנגעתי באלמנט הפסיכולוגי של קונה רכב פוטנציאלי המגלה כי הרכב נצבע מחדש ומהווה חסם גדול בעת מכירתה. 

בנוסף, חשוב לזכור כי המכוניות שלנו עומדות ברחוב ובכל רגע יש אפשרות שיפגעו. עוד בדקתי וראיתי כי ניתן להסיר את המדבקה די בקלות בכל עת וציפוי הרכב אינו מהווה חתונה קתולית במידה ובחרנו להסירה.

ודבר אחרון בנושא הביטוח – ראשית ניתן לבקש מסוכן הביטוח שלכם שיבטח את עלות המדבקה כמו שמבטחים כל אביזר אחר (חישוקי סגסוגת , מערכת היי אנד וכו). ואז חלילה במקרה של תאונה תהיו זכאים גם לקבל את עלות הדבקת החלקים שניזוקו בתאונה מחדש.

גם במידה ופגעו בכם חברת הביטוח של הצד הפוגע ( צד ג') תהייה מחוייבת עפ"י חוק להשיב את המצב לקדמותו, ואם היו מדבקות על המכונית שלכם תהיו זכאים לפיצוי בגינם.

לסיכום – אחד הדברים השווים. אם מכוניתכם חשובה לכם לכו ותעשו מדבקה. זה עניין של זמן עד שתבינו שזה היה כדאי.

שלומי שביב – שמאי רכב ומעריך נזקים.
בוגר טכניון, בוגר קורס חוות דעת מומחים וקורס בוררים במכון הישראלי.

בחזרה למגזין
יצירת קשר והצעת מחיר: